OTRREIZĒJI PĀRSTRĀDĀTA MAKULATŪRA KOPĀ AR KAŅEPJU ŠĶIEDRĀM PĀRTOP PAR SILTUMIZOLĀCIJAS IZSTRĀDĀJUMIEM

 

JAUNI SILTUMIZOLĀCIJAS IZSTRĀDĀJUMI NO OTRREIZĒJI PĀRSTRĀDĀTAS MAKULATŪRAS UN KAŅEPĒM

 

Saskaņā ar Eurostat datiem 30 % no sadzīves atkritumu kopējā apjoma veido otrreizēji pārstrādājama makulatūra. 2018. gadā Eiropā savāca 56,6 miljoni tonnu otrreizēji pārstrādājamas makulatūras, 48,5 miljoni tonnu no tās tika fiziski izmantota ražošanā. Papīru, ko lielākoties redzam loksnēs, lapās vai ruļļos, ar modernām tehnoloģijām var pārvērst arī siltumizolācijas materiālos.

 

Līdz šim siltumizolācijas izstrādājumu tirgū visplašāk pazīstama ir akmens vate. Tomēr pēdējā laikā arvien iecienītāka kļūst ekovate, kas gatavota no otrreizēji pārstrādāta papīra.

 

Viens no uzņēmumiem, kuri veic papīra otrreizēju pārstrādi un izgatavo no tā ekovati, ir Latvijas uzņēmums SIA “Balticfloc”. Uzņēmums ir konstatējis, ka ekovate ir piemērotāka Latvijas klimatiskajiem apstākļiem, salīdzinot ar tādiem tradicionāliem siltumizolācijas izstrādājumiem kā akmens vate.

 

Ekovate ir irdena, sausa un viegla masa, kuras sastāvā ir 86 % atkārtoti izmantotas celulozes šķiedras un 14 % dabisko sāļu maisījuma. Ja ēkā iestrādā akmens vates siltumizolāciju, tai jāuzklāj gaisa difūzijas plēve, turpretī ekovates izmantošanas gadījumā šādu papildu izmaksu nav. Turklāt akmens vai stikla vate žūst ļoti lēni, bet no ekovates mitrums iztvaiko ātri. Materiāls ir izturīgs pret pelējumu un sēnītēm, tas negaršo grauzējiem un nerada alerģijas cilvēkiem. Šī iemesla dēļ to bieži izmanto skolās un bērnudārzos.

 

2017. gadā SIA “Balticfloc” iesniedza līdzfinansējuma pieteikumu programmā LIFE_PHIPP (LIFE17 ENV/ LV/000335) “Alternatīva makulatūras atkritumu un kaņepju šķiedras pārstrāde inovatīvos siltumizolācijas materiālos ar uzlabotu siltumvadītspēju”, tādējādi atrisinot problēmu ar nepārstrādājamas, grūti pārstrādājamas (zemas kvalitātes makulatūras) izmantošanu jaunos produktos. Samaisot samaltu papīru ar īpaši apstrādātu kaņepju šķiedru, tiek izgatavoti ēku siltumizolācijas izstrādājumi. Kaņepes ir videi draudzīgs materiāls, jo kaņepju un to produktu ieguves gaitā nerodas kaitīgas CO2 emisijas. Kaņepju šķiedras ražošanai vajag septiņas astoņas reizes mazāk enerģijas, nekā tāda paša daudzuma sintētiskās šķiedras saražošanai. Iekārtas ražošanas sākšanai iegādātas 2020. gada nogalē.

 

Jaunais siltumizolācijas materiāls iznāks plāksnēs, ar to varēs siltināt ēkas, neizmantojot īpašu tehniku.  SIA “Balticfloc” informē, ka jauno produktu paredzēts sertificēt.

 

 

Rasts publicēts izdevumā BAUEN+ 4/2021        

WWW.BAUENPLUS.DE