Šī gada 24. novembrī Cēsīs tiks atklāta makulatūras pārstrādes uzņēmuma SIA Balticfloc izmēģinājuma ražošanas līnija BFtechnology. Tā paredzēta inovatīva siltumizolācijas materiāla BFlex ražošanai, kas tiks izgatavots no zemas kvalitātes makulatūras atkritumiem un kaņepju šķiedras. Šis ir viens no sasniedzamajiem mērķiem Eiropas Komisijas LIFE programmas finansētajā projektā LIFE PHIPP, ko ievieš ražotnē.
Uzstādītā ražošanas līnija ir prototips un izstrādāta tieši uzņēmuma Balticfloc vajadzībām un pielāgota zemas klases makulatūras pārstrādei. Pēc iekārtu instalācijas uzsvars tiek likts uz testēšanu un iekārtu ieregulēšanu. Šis process ir ilgstošs un arī katra jaunā izejviela, ko testē līnijā, liek ieviest savas korekcijas. Tehnoloģijai BFtechnology ir izstrādāts Licences līgums, kas ļaus to iegādāties un ieviest citās dabīgās šķiedras siltumizolācijas materiālu ražotnēs Eiropā. Jauno ražošanas līniju izstrādāja SIA Elektro vilks, ņemot vērā uzņēmuma SIA Balticfloc ilgstošo pieredzi makulatūras pārstrādē.
Jaunā produkta sastāvā iekļauta zemas klases makulatūra un augstvērtīga kaņepju šķiedra, ko SIA Balticfloc iegūst ražošanas procesā no kaņepju salmu ruļļiem. Sākotnējais testa materiāls, kam sastāvā ir 80% zemas klases papīrs un 20% kaņepju šķiedra, uzrāda siltuma vadītspēju 0,0386 λ.
SIA Balticfloc ir viens no lielākajiem ekovates ražotājiem, un ekovates ražošanai svarīga ir kvalitatīva makulatūra, tomēr uzņēmumā nonāk arī liels apjoms sliktas kvalitātes izejvielu, kas ir slapja, netīra vai ar dažādiem piejaukumiem. Lai šāda veida izejviela nebūtu jāved uz atkritumu poligonu, 2019. gadā tika uzsākta projekta Alternatīva makulatūras atkritumu un kaņepju šķiedras pārstrāde inovatīvos siltumizolācijas materiālos ar uzlabotu siltumvadītspēju (LIFE PHIPP) realizācija.
Projekta galvenais mērķis ir izstrādāt izmēģinājuma ražošanas līniju ar stabilu ražošanas procesu līdz 250 kubm saražota produkta dienā. Šajā ražošanas procesā paredzēts patērēt 750 t zemas kvalitātes makulatūras gadā. Projekta īstenošanai piešķirts Eiropas Komisijas un Nacionālais līdzfinansējums. Kopumā paredzētas investīcijas 2 943 225 EUR apmērā.
Projekta ietvaros uzstādīta arī pirmā demonstrācijas ēka pie ražotnes Cēsīs, kas nosiltināta ar projekta laikā radīto inovatīvo siltumizolācijas materiālu. Demonstrācijas mājas galvenais mērķis ir novērtēt siltumizolācijas materiāla efektivitāti ar energoefektivitātes novērtējuma metodēm. Dati tiks reģistrēti un apkopoti 12 mēnešu periodā. Kopumā projekts turpināsies līdz 2023. gada jūnija beigām.
Rasts publicēts portālā “Būvinženieru Savienība” 21/11/2022